Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wakacje w Emiratach Arabskich

Podróż do jednego z siedmiu Emiratów Arabskich z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem. Większość turystów kojarzy ten kraj z luksusem, z góry zakładając że jest on bardzo drogi. Jednak ile w rzeczywistości zapłacimy za wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Zjednoczone Emiraty Arabskie - koszty podróży, waluta

Walutą obowiązującą na terenie całych Emiratów jest dirham, przeliczenie tej jednostki na złotówki jest bardzo łatwe, mają one bowiem niemalże identyczną wartość. Niestety, w polskich kantorach nie kupimy waluty, dlatego warto na czas podróży zaopatrzyć się w dolary i euro, aby na miejscu bez problemu nabyć dirhamy.

Odkąd tanie linie samolotowe udostępniły połączenia z Katowic do Dubaju, mamy opcję kupienia biletu w cenie 200 złotych w obie strony! Dlatego pod tym względem Emiraty nie różnią się bardzo od europejskich metropolii. Można skorzystać również z oferty przewoźników z ZEA, oferują oni loty z Warszawy, jednak bilet kosztuje co najmniej 1000 złotych. Obywatele Polski muszą mieć wizę do tego państwa, na szczęście jest ona bezpłatna, zostaje wbita do paszportów podróżnych po wylądowaniu na lotnisku.

Ceny zakwaterowania, produktów i atrakcji w Emiratach Arabskich

Przeglądając zdjęcia z Dubaju zobaczymy liczne luksusowe hotele zwieńczone prywatnymi plażami. Jednak tak naprawdę podstawę tamtejszej turystyki stanowią zwyczajne ośrodki wczasowe, w całkiem przystępnych cenach. Doba hotelowa kosztuje około 100 złotych, tańsze są noclegi w hostelach, zapłacimy tam równowartość 70 złotych.

W emirackich ośrodkach turystycznych znajdziemy mnóstwo restauracji, w której serwowane są specjały kuchni arabskiej. Stołują się w lokalnych restauracjach i na ulicznych straganach, w ciągu dnia nie powinniśmy wydać więcej niż 60 złotych, za jeden obiad zapłacimy niekiedy jedyne 12 złotych. Zakupy spożywcze natomiast najlepiej robić w marketach, obowiązujące w nich ceny są najniższe.

ZEA to idealny kraj na wycieczkę samochodową, wynajem auta to koszt rzędu 100 złotych na dobę, a litr benzyny kosztuje zaledwie 1,5 złotych. Ma to bezpośredni wpływ również na ceny taksówek, za kurs zapłacimy znacznie mniej niż w Polsce. Również komunikacja miejska nie należy do najdroższych. Bilet na nowoczesne metro w Dubaju wyniesie jedyne 6 złotych.

Zjednoczone Emiraty nie mogą się poszczycić zbyt dużą ilością klasycznych zabytków architektonicznych. Znajdziemy tam natomiast najwyższe na świecie drapacze chmur, na których szczycie często udostępniane są tarasy widokowe. Jednak bilet na tego typu atrakcję kosztuję około 130 złotych.