Portugalia

Portugalia to kraj pełen urokliwych miejsc, wspaniałych plaż, słońca oraz możliwości. Zachwycają tutejsze miasta, przysmaki oraz mnóstwo zakątków, które na zawsze pozostają w pamięci. Dlatego też jest to tak doskonały kierunek na wymarzone wakacje. Decydując się jednak na wyjazd, warto wziąć pod uwagę tutejsze ceny, by móc przygotować się odpowiednio. Walutą obowiązującą w tym kraju jest euro, lecz na szczęście Portugalia nie należy do grona najdroższych europejskich państw.

Ceny w Portugalii, czyli jak finansowo przygotować się na wakacje

Będąc w Portugalii najlepiej robić zakupy spożywcze w takich sklepach jak Jumbo, Pingo Doce, Continenete, czy znany także w Polsce Lidl. Bardzo znana jest także hiszpańska sieć Coviran, gdzie istnieje dość szeroki wybór produktów Jeśli chodzi o artykuły spożywcze w Portugalii jest od kilkunastu do kilkudziesięciu procent drożej niż w Polsce. Zwłaszcza jeśli chodzi o sery, czy mięsa. Tańsze jednak mogą okazać się niektóre owoce. Dla przykładu kilogram bananów kosztuje około 1 euro, jajka 6 sztuk to koszt 0.90 euro, a małe opakowanie mozzarelli - 1,40 euro.

Wiele jest w Portugalii małych sklepów spożywczych, w których są co prawda wyższe ceny, ale możemy być pewni świeżości produktów. Jeśli zaś chodzi o alkohol - cena piwa plasuje się w okolicach 2 - 3,50 euro, a wino rozpoczyna się od 2 euro za kieliszek.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przygotowując się na wakacje warto też brać pod uwagę konkretne miejsca. Występują bowiem różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi miastami Portugalii. Najdrożej jest niewątpliwie w Porto i Lizbonie oraz kurortach turystycznych, jednakże tutaj ceny artykułów spożywczych będą niższe, aniżeli w innych miejscach.

Jeśli chodzi o atrakcje to ceny mieszczą się w granicach od 5 do 13 euro. Wejście do Klasztoru Hieronimitów w Lizbonie to koszt 10 euro, a do Oceanarium w tym samym mieście - 18. Wejściówka do muzeum i na wieżę Clerigos natomiast wynosi 4 euro. W restauracjach zaś za danie główne zapłacimy od 10 do 15 euro.

Planując nocleg na własną rękę warto wziąć pod uwagę, że w okresie letnim może to być trudne. Cena za osobny pokój z łazienką zaczyna się od 60 euro, a poza sezonem plasuje się między 40, a 50 euro za dobę. Biorąc to pod uwagę warto przygotować na taki wyjazd do jednego z miast Portugalii przygotować około 100 euro na dzień (już z noclegiem) plus koszty przejazdu. Oraz ewentualne zachcianki.