Malta

Malta - wyspa Gozo

Wybór Malty na wymarzone wakacje to niewątpliwie wspaniały pomysł. Warto jednak na taką wyprawę odpowiednio się przygotować także pod względem finansowym, tak by móc w pełni cieszyć się urokami tej wyspy. Co ciekawe wiele produktów ma ceny podobne do tych w polskich sklepach, jednakże czasem można także dostrzec różnicę.

Malta - ceny produktów, obiadu, zwiedzania

Przed wyjazdem warto wiedzieć, że na Malcie obowiązuję waluta Euro. Warzywa oraz owoce są czasem nawet o wiele droższe niż te w Polsce. Banany to koszt 1,65 euro za kilogram lub więcej, pomidory oscylują pomiędzy 1,8 a 2 euro za kilogram , a pomarańcze to nawet 3 euro za kilo. A oto poszczególne ceny innych produktów. Woda mineralna albo też źródlana to koszt około 0,5 euro za dużą butelkę, mleko od 0,8 euro a jogurt to około 1,2 euro, muesli to 1,3 euro a makaron od 0,7 do 1,5 euro. Jednocześnie za tą samą cenę czasem można kupić jeansy czy torebkę na targowisku. Jeśli chodzi o alkohol to piwo jest w cenie 1 euro, a wina w butelce to koszt 3-4 euro.

A ile zapłacimy za obiad czy przekąskę na mieście? Kawałek pizzy w restauracyjce obok czy knajpce to wydatek 1,5 do 2,5 euro. Jeśli chodzi o śniadania to wydamy na nie przeciętnie od 3 do 5 euro. Obiad będzie już nieco droższy, bo od 10 do 15 euro, a mówiąc bardziej szczegółowo - zupy to koszt około 6 euro, sałatka to koszt około 9 euro, a dania główne przekraczają zazwyczaj 10 euro.
Niewątpliwym rarytasem są tutejsze przekąski. Warto chociażby spróbować ciastka pastizzi ze szpinakiem, serem czy na słodko - z nutellą za 40 do 50 centów, czekające w lokalnych barach czy dużych „pierogów” z farszem z łososia, owcy czy królika za 1,65 euro za sztukę.

Warto wiedzieć ile kosztuje wynajem samochodu na Malcie. Przed sezonem to koszt 150-200 zł za tydzień z podstawowym ubezpieczeniem. Wiadomo, że w czasie trwania sezonu ceny będą wyższe. Za litr benzyny zaś zapłacimy około 1,3 euro.Co jeśli chcielibyśmy pozwiedzać zabytki? Wybierając się na przykład do Cytadeli zapłacimy od 3 do 5 euro, a chcąc zwiedzić Muzeum Morskie, Fort Saint Angelo oraz Pałac Inkwizytora - 13 euro. Wejście zaś do Domvs Romana to koszt 6 euro.

Wycieczka do Malty z biurem podróży...

Wybierając się z biurem podróży na tygodniowy wyjazd na Maltę all inclusive zapłacimy od około 1200 do ponad 2000 zł w zależności od wybranego miejsca noclegowego czy standardu. Można mieć jednak także zarezerwowany tani hotel - tydzień to koszt od 350 do 600 zł. Są to nieco już skromniejsze miejsca, jednakże posiadają wszystko, co niezbędne do tego, by wypocząć i spędzić tam udane wakacje.