Grecja

Grecja na wakacje

Do 2001 roku w Grecji operowano rodzima walutą czyli drahmą. Od 1 stycznia 2001 r. wprowadzono euro, najpierw tylko do rozliczeń bezgotówkowych, a od 1 stycznia 2002 w gotówce. Od kilku lat Grecja pogrążona jest w kryzysie i głośno mówiło się o wyjściu tego państwa ze strefy euro. Ze względu na zawirowania z dostępem do gotówki, które okresowo mogą się pojawiać w Grecji warto przewidzieć i zabrać część pieniędzy przeznaczonych na wyjazd w postaci pieniędzy w portfelu. Ułatwia to także dokonywanie zakupów w małych miejscowościach, na straganach czy płatności w tawernach.

W zależności od tego jaki wariant podróżowania do i po Grecji wybierzemy koszty będą się różnić. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielny wyjazd to koszty za tygodniowy pobyt wraz z przelotem (sprawdź lot + hotel na Opodo.pl) zapłacimy średnio 1200 zł. Natomiast za taki sam pobyt, ale zorganizowany przez biuro podróży (sprawdź ceny wakacji w Grecji na Travelplanet.pl) musimy się liczyć z kosztami rzędu 2300 zł, o ile nie trafimy na super ofertę last minute, bo i takie bywają.

Koszty noclegu w hostelu - czyli tańsza opcja to 15 - 20 euro za noc, w hotelach ceny zaczynają się 30 euro za dobę, w zależności od tego jaki hotel wybierzemy.

Na wyższe ceny rzędu 50 euro za dobę musimy być przygotowani w popularnych kurortach czy hotelach położonych blisko plaży.

Grecja - ceny żywności i ile kosztuje zwiedzanie?

Ogólnie jest to dość tani kraj jeśli chodzi koszty zakupu żywności. Należy pamiętać o tym, że jak wszędzie na świecie ceny w kurortach są nieco wyższe niż w głębi lądu. Ponadto ceny na wyspach mogą odbiegać od cen na lądzie, ale nie zawsze muszą być wyższe.

Przykładowe ceny produktów spożywczych (sprawdź ceny w Cenynaswiecie.pl):

  • Chleb (sztuka) – 0,85 euro
  • Masło ( kostka - 200g) – 1,10 euro
  • Cukier (paczka 1kg) – 1,06 euro
  • Ser żółty (100g) – 0,92 euro
  • Mleko (opakowanie1l) – 1,30 euro
  • Szynka (100g) – 1,00 euro
  • Ziemniaki (1kg) – 0,78 euro
  • Pomidory (1kg) – 1,09 euro
  • Ogórki (1kg) – 1, 00 euro
  • Coca – Cola (1l) – 1,00 euro
  • Woda mineralna (1,5l) – 0,60 euro
  • Sok (kartonik - 1l) – 1,35 euro
  • Kawa (paczka 250g) – 3,30 euro
  • Piwo (puszka 0,5l) – 1,00 euro
  • Wino (butelka 0,75l) – tu jak wszędzie można kupić coś za 3 euro ale i za 20 euro
  • Papierosy ( standardowa paczka) – 3,80 euro

W czasie wakacyjnego pobytu musimy wziąć pod uwagę jeszcze koszt wynajmu samochodu, jeżeli planujemy zwiedzanie czegoś więcej niż miejscowości, w której mieszkamy.

I tak wynajęcie małego auta kosztuje średnio 20 euro dziennie, rodzinnego 40 euro. Są to ceny wynajmu w sezonie, poza sezonem jest zazwyczaj o połowę taniej, również w mniejszych miejscowościach możemy próbować stargować cenę, często się to udaje.
Za obiad zapłacimy 10 - 15 euro, za napoje alkoholowe od 3 euro w górę. Tańsze posiłki są w McDonaldzie, tutaj możemy zjeść już za 6 euro, ale zdecydowanie lepszym pomysłem jest poszukanie mniejszych tawern, gdzie ceny będą o wiele bardziej przyjazne dla przeciętnej kieszeni.

Warto też poznać ceny zwiedzania najważniejszych zabytków. Wizyty w muzeach - pojedyncze wejścia to około 5 euro, za pakiet kilku atrakcji zapłacimy średnio 12 euro.