Francja

Widok na Paryż

Francja to przepiękny kraj, w którym można znaleźć zarówno ciszę, spokój i zapierające dech w piersiach krajobrazy, jak i metropolie pełne atrakcji, zabytków i ciekawych zakątków. Przed wyjazdem warto się zapoznać z kosztami związanymi z transportem, zakwaterowaniem czy wyżywieniem, by wybrać opcję najlepszą dla siebie - wycieczkę na własną rękę lub z biurem podróży.

Francja - jak przygotować się cenowo

Ceny we Francji, jeśli chodzi o zakwaterowanie, będą się nieco różnić w poszczególnych miejscach oraz w zależności od tego, czy akurat trwa sezon. W miastach turystycznych bowiem, w trakcie gorącego okresu, można spodziewać się wysokich cen. Hotele w dobrej lokalizacji, z własną łazienką oferują noclegi za 60-100 euro za dobę. Pokoje bez łazienki, czy też w hostelach to koszt 40-50 euro, a współdzielenie pokoju - 20 do 40 euro. Oczywiście można wynająć sobie również apartament za kilkaset euro za dobę.

Ceny żywności też są raczej wysokie. To niestety minus jeśli chodzi o wypad na własną rękę. Jednakże zawsze można wybrać się do supermarketu i skupić się raczej na podstawowych produktach. W małych sklepach spożywczych bowiem ceny mogą być nawet kilkadziesiąt procent wyższe. We Francji najdroższe są warzywa, owoce, mięso oraz czasem także sery.

Miasta południowej części kraju są raczej bardziej wymagające jeśli chodzi o budżet, niż te z północnej części. Litr benzyny natomiast to koszt około 1,37 euro, a oleju napędowego 1,23 euro. Co do ceny trunków w restauracji - za kieliszek wina zapłacimy zazwyczaj około 5 euro, podobny koszt ma piwo, a koszt cydru waha się pomiędzy 3 do 6 euro. Za obiad zaś zapłacimy od 12 do 25 euro, w zależności od miejsca.

A może z biurem podróży?

Ceny z biurem podróży rozpoczynają się już od 300 zł ze śniadaniami - na krótki dwudniowy wypad dla jednej osoby. W cenie jest przejazd, nocleg oraz śniadanie. Tygodniowy wypad to około 1000 zł, w zależności od miejsca i oferowanych atrakcji.

Co więc wybrać? To zależy od preferencji, miejsca oraz oczekiwań. Niewątpliwie można wybrać się na wypad do Francji tanio - jeśli wyszuka się odpowiedni lot, dopasuje do tego miejsce i czas poza sezonem. Jednocześnie można też trafić na świetną okazję wypadu z biurem podróży. Ceny mogą być bardzo różne, jednakże jedno jest pewne - nawet w dość wymagającym budżetowo kraju, takim jak Francja, można spędzić stosunkowo tanie wczasy - jeśli wie się czego i gdzie szukać.