Francja

Widok na Paryż

Francja to przepiękny kraj, w którym można znaleźć zarówno ciszę, spokój i zapierające dech w piersiach krajobrazy, jak i metropolie pełne atrakcji, zabytków i ciekawych zakątków. Przed wyjazdem warto się zapoznać z kosztami związanymi z transportem, zakwaterowaniem czy wyżywieniem, by wybrać opcję najlepszą dla siebie - wycieczkę na własną rękę lub z biurem podróży.

Francja - jak przygotować się cenowo

Ceny we Francji, jeśli chodzi o zakwaterowanie, będą się nieco różnić w poszczególnych miejscach oraz w zależności od tego, czy akurat trwa sezon. W miastach turystycznych bowiem, w trakcie gorącego okresu, można spodziewać się wysokich cen. Hotele w dobrej lokalizacji, z własną łazienką oferują noclegi za 60-100 euro za dobę. Pokoje bez łazienki, czy też w hostelach to koszt 40-50 euro, a współdzielenie pokoju - 20 do 40 euro. Oczywiście można wynająć sobie również apartament za kilkaset euro za dobę.

Ceny żywności też są raczej wysokie. To niestety minus jeśli chodzi o wypad na własną rękę. Jednakże zawsze można wybrać się do supermarketu i skupić się raczej na podstawowych produktach. W małych sklepach spożywczych bowiem ceny mogą być nawet kilkadziesiąt procent wyższe. We Francji najdroższe są warzywa, owoce, mięso oraz czasem także sery.

/p>Miasta południowej części kraju są raczej bardziej wymagające jeśli chodzi o budżet, niż te z północnej części. Litr benzyny natomiast to koszt około 1,37 euro, a oleju napędowego 1,23 euro. Co do ceny trunków w restauracji - za kieliszek wina zapłacimy zazwyczaj około 5 euro, podobny koszt ma piwo, a koszt cydru waha się pomiędzy 3 do 6 euro. Za obiad zaś zapłacimy od 12 do 25 euro, w zależności od miejsca.

A może z biurem podróży?

Ceny z biurem podróży rozpoczynają się już od 300 zł ze śniadaniami - na krótki dwudniowy wypad dla jednej osoby. W cenie jest przejazd, nocleg oraz śniadanie. Tygodniowy wypad to około 1000 zł, w zależności od miejsca i oferowanych atrakcji.

Co więc wybrać? To zależy od preferencji, miejsca oraz oczekiwań. Niewątpliwie można wybrać się na wypad do Francji tanio - jeśli wyszuka się odpowiedni lot, dopasuje do tego miejsce i czas poza sezonem. Jednocześnie można też trafić na świetną okazję wypadu z biurem podróży. Ceny mogą być bardzo różne, jednakże jedno jest pewne - nawet w dość wymagającym budżetowo kraju, takim jak Francja, można spędzić stosunkowo tanie wczasy - jeśli wie się czego i gdzie szukać.