Egipt

Egipt to niezwykle popularny kierunek na wakacje. By móc w pełni się cieszyć urokami tego kraju warto przed wyjazdem zapoznać się z cenami, tak by móc na spokojnie przygotować się na wakacje. Obowiązującą walutą jest tutaj Funt Egipski (LE) oraz Piastr - 100 Piastrów to jeden Funt Egipski, który jest odpowiednikiem około 45 groszy.

Jakich kosztów należy się spodziewać w Egipcie

Warto wiedzieć iż cena wizy turystycznej na lotnisku wynosi 15 euro, a przejazd autobusami w takim mieście jak Hurghada to w zależności od wybranej strefy od 1 do 2 LE. Nie można jednak zapomnieć, że w kraju tym mieszkańcy zawsze pragną naciągnąć turystów na większe koszty.

Obiad w restauracji to koszt od 120 LE dla dwóch osób (przystawka, danie główne, drugie danie, sałatka, napoje oraz deser). Wzrasta on w pięciogwiazdkowych hotelach nawet do 300 LE. Jeśli chodzi o zakupy spożywcze to najtaniej można je zrobić w markecie Abu Ashara - przykładowo soki w kartonie to ok 4,5 LE, napoje bezalkoholowe w puszcze - 1,5 LE, a piwo - 6 LE.

Jeśli chodzi o wycieczki i imprezy to ich cena zależy od miejsca, w którym można z nich korzystać. Wycieczki warto kupować w lokalnych biurach, bowiem u rezydentów są droższe nawet do 200%. Dodatkowym atutem jest to, że lokalne biura zawsze zapewniają ubezpieczenie w cenie. Wybranie się na Jeep safari oraz do wioski Beduinów to koszt około 15 euro, a zwiedzanie Kairu w jeden dzień z posiłkami to około 30 euro. Jeśli chodzi o noclegi najniższe ceny czekają na nas w Kairze, warto wybierać sprawdzone hostele lub domki. Ceny zaczynają się już od 80 zł za nocleg.

Ciekawostki dotyczące cen i kultury Egiptu

Jadąc do Egiptu warto pamiętać o zasadzie dawania napiwków, czyli bakszyszu, ponieważ dla wielu pracowników hoteli jest to jedyne wynagrodzenie. Warto też zostawiać 1 lub 2 LE na łóżku, by mieć pewność, że codziennie będziemy mogli liczyć na pięknie wysprzątany pokój. Tym samym sposobem można zapewnić sobie lepszy pokój, wystarczy włożyć kilka dolarów w paszport, który następnie podajemy recepcjoniście. Najlepiej jest wymienić pieniądze już na lotnisku, choć w Egipcie są akceptowane też takie waluty jak Euro czy Dolary.

Egipt to niezwykłe miejsce, na które wbrew pozorom nie trzeba mieć ogromnych środków. Rezerwując wcześniej nocleg oraz łapiąc tanie loty można sporo zaoszczędzić, podobnie jeśli pamięta się o tym, że tutejsza kultura sprzyja „naciąganiu”, a nawet mały napiwek może sprawić, że bycie w tym miejscu okaże się o wiele przyjemniejsze.