Warto wiedzieć - koszty, waluty

Ceny na wakacjach

Drogie połączenia lotnicze, ukryte koszty wycieczki oraz wysokie opłaty za przewalutowanie pieniędzy mogą znacznie podnieść cenę wymarzonego urlopu. Przed podróżą warto więc dowiedzieć się jak uniknąć oszustw oraz finansowych niebezpieczeństw czekających na turystów w trakcie wakacji.

Jak nie wydać dużo na wakacje?

Osoby planujące organizację wycieczki we własnym zakresie powinny na bieżąco śledzić strony oferujące sprzedaż biletów lotniczych. Najkorzystniejszą opcją taniego wyjazdu są promocje last minute. Kupując bilety, warto być jednak ostrożnym. Niektórzy przewoźnicy naliczają bowiem dodatkowe opłaty za ubezpieczenie bądź przewóz bagażu rejestrowanego, które nie są ujęte w cenie, wyświetlającej się na początku rejestracji.

Turyści zdecydowani zaś na wyjazd z biurem podróży powinni przede wszystkim dokładnie przeczytać umowę i zwrócić uwagę na ostateczną cenę wycieczki oraz wszelkie opłaty dodatkowe, które powinny być znane kupującemu przed wręczeniem dokumentu. Należy pamiętać, iż kwota po podpisaniu umowy nie może ulec zmianie. Wyjątek stanowią określone sytuacje: wzrost ceny kursu walut lub wzrost kosztów transportu oraz opłat urzędowych (m.in. podatków). Co istotne, na 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej cena nie może się zmienić nawet w powyższych przypadkach.

Wybierając dogodny dla siebie hotel, należy zapoznać się wcześniej z jego ofertą oraz cennikiem. Każda rzecz zabrana z hotelowego minibaru jest płatna dodatkowo. Osoby, które zastanawiają się nad wykupieniem oferty all inclusive muszą wiedzieć, iż niektóre hotele oprócz pełnego pakietu wyżywienia oraz możliwości korzystania z open barów w wyznaczonych godzinach w ramach opcji „wszystko w cenie” zapewniają także dodatkowe animacje oraz dostęp do siłowni. Turyści pragnący zrelaksować się w SPA będą natomiast musieli zapłacić za zabiegi.

Wymiana pieniędzy – co warto wiedzieć?

Wybierając się na zagraniczne wczasy, warto zastanowić się czy na urlop zabrać ze sobą gotówkę czy lepiej posługiwać się kartą. W wielu przypadkach rozliczanie transakcji w obcej walucie przez bank jest dla turystów bardzo niekorzystne. Przed podróżą należy zorientować się jaką walutę rozliczeniową posiada karta płatnicza. Osoby, będące właścicielami karty, której walutą rozliczeniową jest dolar, wyjeżdżając np. do Niemiec czy Grecji mogą zapłacić za wielokrotne przewalutowanie. Pierwsze z dolara na euro i drugie z euro na złoty. Coraz częściej zdarza się jednak, iż walutą rozliczeniową karty jest złoty. Banki nie mogąc zarobić na tzw. spreadzie, pobierają dodatkową prowizję za przewalutowanie, które często może wynieść aż 6% wartości transakcji.

Planując na przykład wakacje na Kubie warto wiedzieć, iż na wyspie wprowadzono do obiegu dwie waluty: CUC (peso wymienne) oraz CUP (peso niewymienne/kubańskie). CUC bardzo często nazywane jest też dolarem, gdyż do 2004 r. na Kubie funkcjonował jeszcze dolar, a peso wymienne wprowadzono, aby go zastąpić. Peso wymienne ma wartość wyższą o 8% od dolara, a ponadto wymiana USD na CUC objęta jest podatkiem w wysokości 10%, z tego względu wybierając się na Kubę, warto zabrać ze sobą euro. Walutę najlepiej wymienić w bankach lub kantorach, lotniska oraz hotele zazwyczaj posiadają najgorsze kursy. CUP jest natomiast walutą, w której zarabiają i którą posługują się Kubańczycy. Stosunek wartości CUC do CUP to 1:24, co oznacza, że za jedno CUC można dostać 24 peso kubańskie (CUP). Walutą CUC płaci się m.in. za posiłki w restauracji, kosmetyki i napoje. CUP można się posługiwać m.in. płacąc za taksówki czy transport publiczny. Ponadto warto pamiętać, iż przywiezioną walutę np. euro wymienia się najpierw na CUC, a dopiero później na CUP.