Chorwacja

Chorwacja na wczasy

Chorwacja od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów i powszechnie jest uważana za raczej tani kraj, ale czy tak jest w rzeczywistości. Warto to sprawdzić zanim zdecydujemy się na wyjazd właśnie do Chorwacji. Z informacji istotnych to walutą obowiązującą w kraju jest kuna - kosztuje średni 0,57 zł.

Koszty pobytu w Chorwacji

I tak w zależności jaki wariant podróżowania wybierzemy koszty wyglądają następująco. Przejazd z Polski samochodem wraz kosztem winiet autostradowych i paliwa to średni około 400 zł na osobę. Za bilet samolotowy kupiony z odpowiednim wyprzedzeniem zapłacimy od 340 zł i w górę, jest to oczywiście droższa alternatywa, ale za to zapewniająca komfort i wygodę podróżowania.

Jeśli planujemy tygodniowy pobyt na miejscu i samodzielnie go organizujemy to koszty mogą zamknąć się w granicach 2000 zł od osoby, natomiast wyjazd organizowany przez biuro podróży to już wydatek rzędu 3 – 4 tysięcy. Oczywiście mowa tutaj o cenach w sezonie turystycznym, bo poza nim można znaleźć bez problemu oferty wyjazdu za 1 500 zł od osoby za tydzień.

Chorwacja niestety z roku na rok staje się coraz droższym krajem, ale nadal jest tam taniej niż we Włoszech czy Hiszpanii.

Zdecydowanie wyższe ceny są na wybrzeżu, hotel przy plaży czterogwiazdkowy to koszt rzędu 1 700 zł do 2 000 zł za tydzień, hotel z trzema gwiazdkami to wydatek w okolicy 1000 zł za siedem dni. W głębi kraju ceny są trochę niższe, szczególnie warto rozejrzeć się za apartamentami, ich wynajęcie bardziej się opłaca jeśli planujemy wyjazd większą grupą, koszt pobytu za dzień wynosi wówczas około 300 zł. Jedną z tańszych opcji są noclegi w hostelach, tu ceny zaczynają się średnio od 80 za dobę. (zobacz oferty)

Chorwacja - ceny żywności i nie tylko

Ceny podstawowych produktów spożywczych trochę różnią się od tych dostępnych w Polsce, ale jeśli będziemy zakupy robić w sieciach handlowych to nie powinno być tak źle.

Poniżej przykłady cen podstawowych produktów spożywczych.

  • chleb - 8 kun (4,35 zł)
  • mleko - 5,75 kun (3,13 zł)
  • pomidory – 10 kun (5,60zł)
  • 10 jajek - 16 kun (8,70 zł)
  • ziemniaki 1 kg – 5 kun (2,80 zł)
  • filet z kurczaka (1 kg) - 49 kun (26,67 zł)
  • mięso mielone (1 kg) - 50 kun (27 zł)
  • woda mineralna (1,5 l) - 6 kun (3,27 zł)
  • coca – cola (2 l) – 14,50 kun (8 zł)

Proste dania obiadowe to wydatek w okolicy 50 zł, ale jeśli zadowolimy się pizzą to cena będzie w okolicy 20 zł, ale już ryba z frytkami to koszt 55 do 60 zł.

Kawa kosztuje 5 zł, piwo 8 zł, wino od 11 zł.

Jeśli planujemy wycieczki i zwiedzanie musimy mieć przygotowany na to odpowiedni budżet. Wstęp do parków narodowych kosztuje średnio 60 zł/os., ale w sezonie np. Plitwickie Jeziora to wydatek około 100 zł/os.

Wyjście do muzeum to koszt średnio 20 zł i więcej, rejs statkiem 80 zł, wycieczka autokarowa połączona ze zwiedzaniem zabytków kosztuje 160 zł.