Albania

Albania to przepiękny kraj, idealny na wakacje. Ulokowany nad Morzem Jońskim oraz Adriatykiem zachwyca rajskim wybrzeżem oraz ciszą i spokojem. Dodatkowym atutem są jeziora oraz górskie szczyty, a także słynne wykopaliska starożytnego miasta Butrinti, które stanowią jeden z wielu niezwykle ciekawych zabytków czekających w tym kraju. Ceny są tu zbliżone do polskich. Poniżej znajduje się kilka wiadomości pomocnych do tego, by przygotować się na wakacje w Albanii pod względem kosztów.

Albańska waluta i koszty dojazdu

Walutą, która obowiązuje w Albanii jest lek. Jeden złoty polski odpowiada około 33,2 leków, jednakże są one trudno dostępne, więc na wyjazd do tego kraju należy wziąć euro. Najlepszym sposobem, by dostać się do Albanii jest podróż samolotem, jednakże niestety nie ma bezpośrednich lotów w ten zakątek świata. Ceny biletów zaczynają się od 600 zł w jedną stronę i zależą od tego, jak wcześnie zabukuje się lot. Jeśli wybiera się podróż autokarem to trzeba przygotować się na kilkadziesiąt godzin jazdy. Tutaj jednak cena w obie strony wynosi około 600 zł (w zależności od tego z jakiego miasta rozpoczyna się wyprawa). Można także dostać się do Albanii własnym samochodem, co zajmie około dwadzieścia godzin, jednakże z przerwą na nocleg w ciekawym miejscu może okazać się doskonałym wyborem. Najlepiej wtedy napełnić bak w Macedonii, w której ceny paliwa wynoszą mniej więcej tyle co w Polsce.

Ceny noclegu, podstawowych produktów oraz wejść do ciekawych miejsc

Za nocleg w Tiranie, w hotelu trzeba będzie zapłacić od 160 do 500 zł za pokój. Najtańsze są pensjonaty ulokowane na wybrzeżu (nie więcej niż 200zł za noc) oraz nocowanie w prywatnych mieszkaniach czy korzystanie z kempingów. Rodzina 4-osobowa zapłaci za pobyt z samochodem oraz sporym namiotem na polu kempingowym około 38 do 80 zł za noc.

Żywność w Albanii ma podobne ceny co w Polsce, czasem jest nawet tańsza. Zwłaszcza jeśli chodzi o ryby, owoce morza, warzywa i owoce. Najtaniej jest na lokalnych targowiskach, czego dodatkowym atutem jest świeżość dostępnych tu produktów.

Jeśli chodzi o bilety wstępu to mają one tutaj dość duży rozrzut cenowy.Co ciekawe istnieją tu dwa typy cen - jedne dotyczą miejscowych i są niższe, a drugie turystów z zagranicy (wyższe).

Albania to niezwykle fascynujący kraj, a wakacje tutaj oprócz wspaniałych widoków i zakątków kuszą przystępnymi cenami. Dzięki temu można tutaj zostać dłużej i cieszyć się atutami tego kraju. A jest ich niewątpliwie wiele, począwszy od pięknych plaż i górskich szczytów czy jezior, na obfitujących w zabytki miastach i uroczych mniejszych miejscowościach kończąc. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, dzięki czemu spokojnie można wybrać się tu na wymarzone wakacje z przyjaciółmi, rodziną czy też ukochaną osobą.